След неистови усилия депутати от управляващите клики и котерии не успяха да открият сериозни успехи на настоящия главен прокурор Сотир Цацаров в борбата срещу корупцията в държавния апарат. В мотивите към кандидатурата му за шеф на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е казано, че ”значителни действия бяха извършени именно в мандата на настоящия главен прокурор в насока противодействие на корупцията”.
Действията на главния прокурор са изброени почти дословно, а на очи се набива липсата на окончателни присъда. При това положение активността на Цацаров се измерва с издадените от него административни актове.
Управляващите посочват, че напредъкът в борбата с корупцията е бил толкова значителен, че Европейската комисия стигнала до извода да бъде прекратено наблюдението върху България.
В доклада на ЕК обаче изрично е казано само за очакване на "солидни" резултати и окончателни присъди срещу корупцията по върховете на властта.
"Предстоящото назначение на нов шеф на антикорупционната агенция ще бъде важен тест за възможностите на Народното събрание да организира прозрачна и базирана върху заслуги процедура, която да ограничи съмненията и да спомогне за възстановяване на доверието в тази ключова институция", се казва в доклада на ЕК.
Не бива да забравяме, че цели седем години Сотир Цацаров бе едноличен шеф на прокуратурата, която се е закотвила на дъното на общественото доверие.
"Смятаме, че настоящият главен прокурор притежава необходимите качества за постигане на тези цели и за ефективно изпълнение на правомощията по Закона за КПКОНПИ", се казва в мотивите на депутатите от ГЕРБ, ВМРО и "Атака", които издигнаха Цацаров.
Само за първите 7 месеца на 2019 г. българската прокуратура е била осъдена да заплати 700 000 лв. на пострадали от действията й граждани по 47 дела по Закона за отговорността на държавата. Решенията по посочените дела са минали през Върховния касационен съд и са влезли в сила.
"Народните избраници" твърдят, че Сотир Цацаров притежава и много добър опит като административен ръководител първоначално на районен и на окръжен съд, а впоследствие и като шеф на държавното обвинение.
Другата му безспорна заслуга била, че даде старт на процеса за закриване на слабо натоварените прокуратури.