По време на визитата на Бойко Борисов в САЩ трябва да бъде поставена отново темата за отпадането на визите за българи, както и темата, свързана с желанието на България да получи членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, но едва ли ще има решение в тази посока
Това каза пред БНР политологът Мартин Табаков от Института за дясна политика по повод предстоящото на 25-и ноември посещение на премиера Бойко Борисов в САЩ по покана на президента Доналд Тръмп.
Той даде пример с премахването на американските визи за поляците.
"Не толкова, че те успяха да покрият формалните критерии, а заради това, че Полша е един от най-експлицитните съюзници на САЩ, които имат желание да увеличат обема си на внос на американски втечнен газ и увеличават своите двустранни сътрудничества в областта на военното дело. Измества се фокусът - за да бъде премахнат един досаден проблем, какъвто е този с визите, се търси отново бизнес ориентацията и манталитет, каквито има в момента във Вашингтон. Ако бъде инвестирано внимание и усилие в тази посока и от България - би могло да се постигне резултат, какъвто видяхме в Полша", обясни политологът.
"Речта на американската посланичка в София Херо Мустафа ни подсказа за какво ще си говорят Тръмп и Борисов", заяви Табаков.
По думите му това, което е най-важно в двустранните отношения, е да бъде постигнато съвпадение на интересите - на базата на прагматичното отношение и уточни: "Има такова съвпадение и то е в сферата на сигурността - енергийната сигурност и военното измерение на тази сигурност".
Според политолога по отношение на енергийната сигурност става дума за това, че България има спешна нужда от диверсификация на своите енергийни доставки, затова е важно да се види какви конкретни измерения ще има перспективата за внасяне на американски втечнен газ.
"Ако сме убедени, че това технически е възможно, остава вторият въпрос - дали този газ може да бъде доставян в България на пазарна, т.е. на справедлива цена", коментира той.
Срещата, според Табаков, ще даде възможност да бъде уточнено дали има реален интерес от страна на американски инвеститор да участва в АЕЦ "Белене".
Във връзка с военното измерение на сигурността политологът заяви, че не би свел българо-американските отношения до формални жестове, каквито подозрения има в появили се в България коментари, че визитата на Борисов в Белия дом е, за да получи лична благодарност от Тръмп за закупените изтребители Ф-16.
"Въпросът е много по сериозен. Започналата модернизация на българската армия трябва да продължи със следващи стъпки така, че тя да може да изпълнява не само националните си ангажименти, но да бъде пълноценна и интегрирана в южния фланг на НАТО".