Компромат, който бе поднесен на обществеността чрез известен журналист коментатор от най-опозиционната на Реджеп Ердоган медия - в.”Сьозджу”, разтърси турската вътрешна политика, предаде БТА.
Какво точно сe случи? Известният дългогодишен журналист Рахми Туран, водещ коментатор от опозиционния и в известна степен подкрепящ основната опозиционна Народнорепубликанска партия /НРП/ в. "Сьозджу" /но различен от органа на НРП "Джумхуриет"/ в авторски материал твърди, позовавайки се на анонимен, но "много сигурен източник", че "виден функционер на НРП тайно се е срещнал /разбирай без знанието на ръководството на НРП-б.м/ с президента Ердоган в сарая Бештепе.
Двамата обсъдили тактиката във връзка с предстоящия конгрес на НРП за избор на лидер на партията. Ердоган обещал подкрепа на Мухаррем Индже, ако се яви като кандидат за поста председател срещу настоящия лидер Кемал Кълъчдароглу", писа Сьозджу. Твърдението произведе ефекта на бомба във вътрешната политика.
Подозренията веднага се насочиха към Мухаррем Индже, че той е човекът, срещнал се с Ердоган. Индже бе кандидат на НРП срещу Ердоган на президентския вот, но се провали. Тогава той обвини ръководството на НРП и главно нейния председател Кемал Кълъчдароглу, че не са го подкрепили. Според близки до НРП източници Индже е неформалният лидер на вътрешната опозиция в НРП, която иска смяна на Кълъчдароглу.
Журналистът Рахми Туран отначало отказа да посочи името на човека от НРП, който според източника му се е срещнал тайно с Ердоган, мотивирайки се, че няма право да издава източника си. Но под натиска на обществото обяви, че наистина "Мухаррем Индже е човекът". Ердоган обаче с категоричен тон публично посочи, че никога и по никакъв начин не се е срещал с никого от НРП, заявявайки, че е готов да се откаже от президентството, ако се докаже подобно твърдение.
Последва изявление на Мухаррем Индже, който пък заяви: "Клевета е твърдението, че съм се срещал с Ердоган, и ще се самозапаля на Таксим, ако се докаже, че е вярно." Индже заплаши,че ще даде под съд онези, които му приписват подобна клевета.
Журналистът Рахми Туран бе принуден /твърди се, че от ръководството на в. "Сьозджу"/ да разкрие източника си. "Информацията ми бе подадена от Талат Атилла, колега, с когото ме свързва 20-годишно приятелство, поради което му имам абсолютно доверие. От друга страна, той е близък със среди от президентството, затова не се усъмних", каза Рахми Туран, който е в доста напреднала възраст.
Талат Атилла също е известен журналист, основател е на сайта Turk Time .Той обаче в отговор на твърденията посочи, че въпросната информация му била предоставена не от президентството, а от функционер от НРП, но не посочи конкретно име. По думите му, "този анонимен функционер бил сто на сто сигурен в истинността на състоялата се среща на Ердоган с Индже". Междувременно журналистът Рахми Туран от "Сьозджу", от когото тръгна скандалът, се извини по телевизията, заявявайки , че е допуснал грешка, като се е доверил на източника си.
Стана известно, че същата информация е била поднесена и на други двама журналисти, известни с опозиционните си материали срещу Ердоган, но те преценили, че е манипулативна, и не я публикували. Може би скандалът щеше да си остане в рамките на "журналистически гаф", ако не последва изявление на лидера на НРП Кемал Кълъчдароглу, който посочи по телевизията: "Известно ми е, че се е провела тайна среща на Ердоган с човек от НРП, зная името му, но няма да го оглася." Твърдението на Кълъчдароглу разтърси и политическите, и медийните среди.
Мухаррем Индже днес даде пресконференция. В нея той обвини ръководството на партията и основно лидера Кемал Кълъчдароглу в прикриване на истината за тиражираните в "Сьозджу" твърдения и на човека или хората, които стоят зад тях, като ги нарече "скалъпена манипулация". По думите му в ход е заговор на група в НРП за компромати срещу неудобни за централното ръководство личности и на тази база отстраняването им от партията.
Скандалът така се разрасна, че е на път да стане "компроматът на годината". Сигнал, че в средите на НРП, най-старата политическа партия на Турция, основана от Ататюрк, ври и кипи от ежби. Медийната посока на скандала също породи сериозна тревога за морала и журналистическата етика.