Жълт код за обилни валежи е обявен за 7 области днес - Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Кърджали, Хасково и Стара Загора. Под влияние на преминаващ южно от страната средиземноморски циклон днес ще бъде предимно облачно и след обяд дъждовно. Значителни ще са количествата в южните и планинските райони от страната.
През нощта срещу вторник валежите ще продължат. Вятърът ще бъде предимно от изток, умерен, в източните райони - временно силен. Максималните температури ще са между 9° и 14°. Това съобщи дежурният синоптик Мартин Славчев от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
По Черноморието ще преобладава облачно време. След обяд по южното крайбрежие ще има валежи от дъжд, които ще продължат и през нощта срещу вторник. Ще духа умерен източен вятър. Максималните температури ще са между 13° и 16°. Температура на морската вода е 16° - 17°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
В планините ще бъде облачно, ветровито и с валежи от сняг. Под около 1700 метра надморска височина валежите ще са от дъжд. Ще духа умерен и силен югоизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 8°, на 2000 метра – около 2°.
И във вторник ще преобладава облачно време. На много места в страната ще има валежи от дъжд, значителни по количество през нощта срещу вторник в южните, а през деня - на места в източните райони. Покрай Дунав ще преръмява, а от югозапад ще започне процес на спиране на валежите и разкъсване на облачността. В районите с надморска височина над 1300-1400 метра ще вали сняг.
В източната половина от страната вятърът ще бъде от североизток, по Черноморието привечер от север, предимно умерен. Преобладаващите температури ще са: минимални - между 4° и 9°, максимални - между 8° и 13°.
В средата на седмицата вятърът ще отслабне и ще се ориентира от югозапад. Облачността ще се разкъса и ще намалее. Дневните температури ще се повишат, сутрешните ще се понижат, в отделни райони до 0° - минус 1°.
В сряда ще е без валежи, в четвъртък по-късно през деня в Северозападна България ще превали дъжд.