Най-честият рисков фактор за рак на белия дроб е тютюнопушенето, сочат проучванията. Относителният риск за развитие на заболяването при пушачите се увеличава с 13,3 пъти в сравнение с непушачите.
През 2018 г. в световен мащаб са регистрирани приблизително 2,1 милиона случая на белодробен карцином и 1,8 милиона смъртни случая в резултат на заболяването.
Повече от 58 % от всички случаи на заболяването в света възникват в Азия.
Статистиката за Европа за миналата година отчита 387 913 смъртни случая от белодробен карцином, което представлява 20 % от всички свързани с онкологични заболявания смъртни случаи.
В България ракът на белия дроб най-често е причина за смърт от злокачествените заболявания при мъжете и на трето място при жените. Данните сочат, че близо 79 % от пациентите се диагностицират в твърде напреднал стадий на заболяването.
Симптомите при рак на белия дроб са продължаваща кашлица, затруднено дишане, гръдна болка и прогресираща загуба на тегло. Около 25 % от пациентите с диагностициран белодробен карцином нямат симптоми. Амбицията на медиците у нас е до 2025 г. да се удвои преживяемостта, която сега е само 6 %.
Онкологът Мила Петрова изтъкна, че белодробният карцином е основна причина за смърт в световен мащаб. Взе по-често заболяването се среща при млади пациенти. То е изключително социално значимо заболяване, категорична бе Петрова. У нас няма активни мерки срещу тютюнопушенето. Само 15 % от пациентите никога не са пушили.
Ефектите след отказ от цигари са позитивни. Две седмици след отказ от тютюн функцията на белите дробове се възстановява. Отделните видове белодробен карцином се лекуват различно обясни онкологът. В малките градове и села диагностицираните пациенти са в по-късен стадий.
Доктор Полина Лъжанска подчерта, че трябва да се правят профилактични прегледи. Колкото по-информирано е едно общество, толкова по-здраво може да бъде то.