В студиото на телевизионното предаване „Лице в лице” заместник-директорът на "Пирогов" проф. д-р Габровски сподели болката си за загиналите двама пациенти, станали жертва на трагичен инцидент и благодари на хората, спасили десетки други пациенти: санитари, охранители, пожарникари, лекари и сестри, колеги от други болници.
„С общи усилия бе предотвратено опасно разрастване на пожара, който можеше да предизвика непоправими щети”, напомни проф. Габровски. След взрива за броени минути със съвместни усилия са били евакуирани 60 пациенти. За 8 до 10 минути до сградата на „Пирогов” са пристигнали и са започнали енергични действия 12 коли на Противопожарната защита и 36 полицаи.
Води се следствие, което компетентно ще назове причините и ще посочи виновниците, ако има такива, категоричен бе проф. Габровски. Той отрече първоначалните твърдения, че във взривената зала на Второ вътрешно отделение е имало бутилка с кислород и подчерта, че в най-старата сграда в комплекса е действала традиционната и грижливо поддържана газова инсталация, предназначена да подава кислород на пациенти с особено тежки белодробни заболявания.
Проф. Габровски потвърди, че „Пирогов” не е спирал и няма да спре да работи след инцидента. Предстои да бъде взето цялостно решение за най-старата сграда, тъй като тя е архитектурен паметник и досега са й правени частични и доста скъпи ремонти.
В момента към „Пирогов” са се присъединили специалисти от бившата болница за лицево-челюстна хирургия, които ще усилят интердисциплинарните екипи и така в „Пирогов” ще могат да бъдат лекуват всички болести и травми по главата.
След като в Педиатрична болница е преустановена работата на спешното детско отделение, вследствие на стреса от смъртта на тригодишното дете, лекари от тази болница ще работят в педиатричните клиники на „Пирогов”: детска хирургия и детска травматология, съобщи проф. д-р Габровски.