„Когато се говори за КПКОНПИ, бих изразил една резерва по отношение на действащия закон, тъй като в него има три хипотези, които са антиправо. Едната е, че с т.нар. „обратна тежест“ трябва да си доказваш или да си оспорваш обвинението. Другата – с обратна дата се приемат фактите. Третите – има процедура по конфискация, когато няма присъда“.
Това каза пред БНР ген. Румен Миланов, бивш шеф на БОРКОР (Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерски съвет, който по-късно стана звено на КПКОНПИ).
„Посланията на президента Румен Радев по отношение на избора на Иван Гешев за главен прокурор на мен ми прозвучаха като една социална камбана“, допълни ген. Миланов.
Според него някои показни участия на КПКОНПИ са били без никаква ефективност:
„Корупцията започва от високите етажи и от морала на ръководителите. Към тези, които разпределят обществения ресурс, трябва да се насочи антикорупционното внимание“.
По думите на ген. Миланов е по-добре председателят на КПКОНПИ да се назначава от президента, а не от парламента, както е сега.