Проблемът със салмонелата се появява, когато храната се съхранява на висока температура, такава е ѝ стайната температура. Трябва да се изпече или да свари, термичната обработка унищожава бактерията. Това заяви в ефира на Нова телевизия проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ, по повод стигналите до българския пазар 100 тона пилешко месо със салмонела от Полша.
Според него консервантите, които се слагат в колбасите рязко са намалили появата на салмонела. По думите му, ако сте пипнали с ръка заразено месо и после пипнете друго месо - то ще го заразите. "Салмонелата предизвиква възпаление на тънките черва", каза още той. "Сурово месо в България не се яде", категоричен бе той.
Кантарджиев бе категоричен, че тази година има 500 регистрирани случая със салмонелна инфекция, няма рязко завишаване. "Бебе или малко дете могат да умрат от салмонела, опасна е и за бременни жени", предупреди той.
Той обясни, че пилешкото дори и да има малко количество, ако е добре сготвено, няма опасност за консумиращия. "Никой не може да обясни колко пилешко е изядено, това ме плаши. Трябва да има една система. Трябва да не допускаме до храната на българина такива неща", каза Кантарджиев.
Все пак той обясни, че притеснително е, че в Германия е имало две жертви на листерия, която оцелява и при ниски температури. За това експертът предупреди, че при консумация на продукти като език, мозък и т.н. трябва много добра термична обработка.