Изводът от проверката на прокуратурата в Перник е, че регионалният министър Петя Аврамова и министърът на околната среда Нено Димов също носят отговорност за водната криза в Перник. До май 2020 г. регионалният министър трябва да подготви проект на закон за ВиК.
С бездействието си министрите на околната среда и водите и министърът на регионалното развитие не са положили достатъчно грижи за стопанисването на имущество, в резултат на което са последвали щети, а и вреди за човешкото здраве. Евентуално преписката съдържа данни и за безстопанственост.
С този мотив Районната прокуратура в Перник изпраща преписката за водната криза в града на Специализираната прокуратурата. Тя е компетентна да разследва престъпленията по служба на хората на висши ръководни длъжности. Постановлението е от 10 декември, съобщава Сега.
Справката, която "Басейнова дирекция Западнобеломорски район" (БДЗБР) е изпратила на прокуратурата, показва, че през ноември 2018 г. в яз. "Студена" е имало 15 млн. куб. м. вода. През октомври 2019 г. водният обем е малко над 8 млн. куб. м. Месечният разход е около 1.6-1.8 млн. куб. м. Отбелязано е, че не са надвишени лимитите, както и че няма нарушения на режимния график на месеца. Графикът е подписан от екоминистъра.
На 19 ноември БДЗБР е уведомена от екоминистерството, че в язовира има 4.7 млн. куб. м. вода. и се преустановява ползването му за други цели. Справките на басейновата дирекция за август сочат различни наличности, като разминаването е 80 хил. куб. м.
От постановлението става ясно още, че ремонтът на язовирната стена, който още не е завършил, е възложен през 2017 г. на "Хидроконструкция Хиделито/ХБМ Карпи" - Румъния. Стойността му е 32 млн. лв., финансирани със заем от Световната банка.
Позицията на екоминистъра Нено Димов пък е, че нарушения има, но никой не го е уведомил за тях. Пета Аврамова заяви на изслушване в парламента вчера, че няма да носи чужди грехове, тъй като МРРБ не отговаря за управлението на водите - няма информация за нивата на водоизточниците, не следи и месечните графици на водоползване и осигуряването на минимален допустим отток, за което е отговорно министерството на околната среда и водите.