Пет компании бяха класирани в процедурата за потенциални инвеститори за реализацията на АЕЦ „Белене“. Това са „Росатом“, китайската „Сиененси“, Корейската хидро-атомна корпорация, Фраматом и „Дженерал електрик“.
Общо 13 заявления са подадени са участие в процедурата, но преговори ще се водят с петте компании. От подадените заявления четири са за придобиване на миноритарен дял и изкупуване на електроенергия, като сред кандидатите е Северна Македония.
„Беше финализаран доклада и в кратката листа с компании, с които ние бихме искали да водим преговори за реализацията на АЕЦ „Белене“ на пазарен принцип са пет компании – „Росатом“, „Сиененси“, Корейската хидро-атомна корпорация, Фраматом и „Дженерал електрик“. Последните две са включени, защото имат конкретно предложение за участието си в проекта и за финансирането на дейностите, които възнамеряват да извършват. Това ще даде възможност проектът да се диверсифицира. Всяка една компания може да влезе в разговори с другата.“, обясни пред журналисти в парламента енергийният министър Теменужка Петкова.
Според министъра желанието на Северна Македония да придобие миноритарен дял и да изкупува електрическа енергия ще позволи проектът да се развива като регионален.
„Това беше основната идея на Борисов, защото този проект дава възможност да се гарантира енергийната сигурност на региона“, посочи Петкова.
От думите й стана ясно, че от кандидатите за участие в реализацията на „Белене“ ще се очаква да представят обвързващи оферти до края на април, началото на май.