Секторите с най-висок дял в сивата икономика са сервизите за ремонт на автомобили, строителството, селското стопанство и леката промишленост. Главна инспекция по труда (ГИТ) започва през 2020 година проверки и санкции за автосервизите.
Това ще са първите мерките за контрол, които Инспекцията започва, съобщават от институцията.
Акцията идва в отговор на проекта на КНСБ, който е озаглавен „Сивото убива“. Според данните в него тази дейност е идентифицирана като рискова. Мотивите за инициативата са данни от изследване на експертите на КНСБ, според което 1/5 или 21% от българската икономика е сива.
По предложение на КТ „Подкрепа“ пък ще има кампания и проверки в болниците с акцент върху разпределението на работното време, разясняват още от ГИТ.
Между 25 и 30 на сто от всички българи участват в сивата икономика, показва изследване на БАН. Според учените колкото по-слабо развита е дадена икономика, толкова повече предпоставки има за прилагането на сиви практики. България се нарежда на последно място по доходи в Европейския съюз. Две са основните причини хората да приемат работа в разрез с трудовите закони - липсата на постоянно действащи предприятия и ниските доходи, отчитат от академията. Голяма част от сивите практики засягат трудовото законодателство и основната сред тях е работата без трудов договор.