Световните лидери се ангажираха да прекратят всяка чуждестранна намеса във войната на Либия и да подкрепят оръжейното ембарго. Това стана по време на срещата на върха в Берлин, като част от по-широк план за прекратяване на спираловидния конфликт.
Президенти на Русия, Турция и Франция бяха сред световните лидери, които се подписаха под плана за спиране на намесата във войната – било то чрез оръжие, войски или финансиране, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Преговорите обаче не успяха да доведат до “сериозен диалог” между враждуващите страни – Халифа Хафтар и ръководителя на признатото от ООН правителство на Триполи Файес ал Сарадж – или да накарат и двете страни да се договорят за постоянно примирие.
“Имаме много различна ситуация в Либия, където незабавното спазване на примирието просто не е лесно да се гарантира”, заяви на срещата на върха германският канцлер Ангела Меркел. “Но се надявам, че чрез днешната конференция имаме шанс примирието да се задържи и занапред”, допълни тя.
Либия беше разкъсана от битки между враждуващи въоръжени фракции след падането на режима на Муамар Кадафи, подкрепено от НАТО през 2011 г.
От април насам, войските на премиера Сарадж в Триполи са подложени на атаки от силите на Хафтар.
При сблъсъците са убити над 280 цивилни и 2000 бойци, десетки хиляди са напуснали домовете си. На 12 януари влезе в сила крехко примирие, подкрепено както от Анкара, така и от Москва.
Въпреки че правителството на Сарадж е признато от ООН, мощни играчи се откъснаха от него, за да застанат зад Хафтар – превръщайки вътрешния конфликт в това, което някои определиха като прокси война, в която международните сили се опитват да осигурят собствените си интереси.
Тревогата на международната общност нарасна през последните седмици, след като Турция нареди на войските да заминат за Либия.