Горанов даде на заден ход с предложението за лотарийните такси. Само ден след като финансовият министър сподели идеята си държавната такса върху лотариите и спортните залагания да се намали с около 30%, днес Горанов преосмисли предложението и се отказа от промяна.
В петък от ведомството му обявиха, че заради "общественото внимание" и "различните интерпретации" на темата се предлага запазване на сегашното облагане - 15 на сто върху направените залози. Вчера обаче Горанов пееше съвсем друга песен. Финансовият министър предложи вместо сегашните 15 на сто върху стойността на залозите, таксата да падне с около 30-40% и да бъде 25 на сто върху разликата между залозите и изплатените печалби на участниците.
По закон минимум 50% от стойността на залозите се връща на участниците на игрите под формата на награден фонд, но обичайно операторите раздават над 60%, а има и игри със 75% награден фонд.
Предложението идва на фона на скандалите с Васил Божков. Има съмнения, че частните му лотарии не са платили стотици милиони левове. Става дума за най-малко 210 млн. лв. МФ претендира, че през последните пет години лотариите са плащали занижена наполовина държавна такса върху хазарта, поради което премиерът ги заплаши с отнемане на лиценза. В същото време Горанов предложи със закон данъкът на лотариите да падне приблизително до нивото, плащано от фирмите на Божков.
"Предвид, че облагането на хазартната дейност винаги е във фокуса на общественото внимание и всяка промяна в модела на облагане подлежи на различни интерпретации дали това е най-подходящият и справедлив модел за хазартния пазар в страната, Министерството на финансите запазва действащия модел на облагане на традиционния хазарт", гласи съобщение от петък на финансовото министерство.
В него за пръв път Министерството на финансите ясно и категорично заявява, че сегашният закон не дава никаква възможност на организаторите на лотарии да си избират каква такса да плащат и тя е ясно разписана