Озадачен съм, че българската държава все още се бави с откриването на консулство в Единбург
„След толкова години интеграция дойде моментът, когато една от най-големите икономики излиза от ЕС. Голямата поука за Европа от Брекзит: не трябва да приемаме европейската рамка и ЕС като даденост. Това, на което станахме свидетели - темата за Брекзит постави старт на една вътрешнополитическа кампания в рамките на Обединеното кралство като търсене на път към властта. Кампания, която обаче, придоби европейски мащаб и последиците ще бъдат за поколения напред.“, заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов пред БНТ.
Витанов коментира и свършеното от българското правителство по темата: „През четирите години от провеждането на референдума ми липсваше цялостен анализ, който правителството трябваше да изготви във връзка с негативното въздействие от Брекзит. Ние просто изконсумирахме последиците.
Станаха видни и редица разминавания в оценките на отделните ведомства. За пример – Министерство на финансите каза, че броят на туристите към България ще намалее поради намалената платежоспособност на британците, а Министерство на туризма – обратното - че ще се увеличи. На кое да вярваме?
Имаше решение на Министерски съвет за откриване на консулство в Единбург. Озадачен съм, че все още не е направено. Още повече, че един от възможните рискове от Брекзит е каталунски сценарий в рамките на Великобритания. А ни се бавим с консулството и се опасявам, че ще дойде моментът, в който ще ни бъде потърсена сметка за това.“, подчерта лидерът на българските социалисти в Европейския парламент.
„Излизането на Великобритания създава доста неясноти, доста ерозия, включително по отношение на европейските институции. Тя избра да бъде трета страна, да се откаже от европейските правила и регулации, от единния пазар, от Митническия съюз. Важно е следващите 11 месеца да бъдат използвани активно, така че да бъде договорено всеобхватно политическо и икономическо споразумение, което да позволи пълноценно регулиране на отношенията ЕС – Великобритания и впоследствие - с всички държави.“, допълни Витанов.