В 142 болници и диспансери в страната на ден са били лекувани средно по петима пациенти. Във всяка от тях е имало под 2000 хоспитализации за 2009 година. За сравнение - в болницата „Св. Георги" в Пловдив е имало близо 70 000 хоспитализации, като средно на ден там са лекувани по 191 пациенти.
Това означава, че тяхната ефективност и качество на лечение са изключителни ниски. В същото време тези лечебни заведения са усвоили около 56 млн. лв., отчитат от Министерството на здравеопазването.
Затова броят на сключваните договори ще бъде редуциран и някои болници ще сключат по-малко договори с НЗОК, като това няма да се отрази негативно на пациента, подчерта пред журналисти министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев. Той допълни, че ведомстото няма за цел да закрива лечебни заведения, а да създава стандарт.
През 2010 г. всяка болница, която иска да сключи договор с НЗОК, трябва да осигурява 24 часа възможност за прием при спешни състояния, категоричен е Нанев.
За сключване на договор ще се изисква лекарите да имат сключен основен трудов договор, както и заведенията да разполагат с необходимата апаратура и клинична лаборатория.
Дори и в лечебните заведения, с които НЗОК не е сключила договор, филиалът за спешна помощ ще бъде укрепен. Там ще бъдат насочени допълнително специалисти, които ще дават дежурства.
Тези дежурства ще се заплащат, като за това в бюджета на министерството са предвидени 30 млн. лв. повече. Между 60 и 100 лв. на 12-часово дежурство. Тези дежурства ще могат да се дават от всички.
Структурите с по-малко персонал не могат повече да бъдат поддържани, обясни Нанев. Около 400 са лечебните заведения за болнична помощ, които са поискали да сключат договори с НЗОК. 32 от тях не отговарят на изискванията. До 20 януари е срокът, в който те могат да коригират документите си.
От здравното министерство смятат, че чрез редуциране на договорите ще се осигури по-качествени медицински услуги в реално работещите болници. Най-спешните случаи не могат да бъдат предмет на дейност на малките болници.