В ежегодната класация на ”Трансперанси Интернешънъл” за нивата на корупция в света се вижда възход за страната ни. Това обаче тепърва ще започне да ни се набива в главите, като неуспорим факт. Данните за 2019 г. показват, че България сякаш се издига нагоре. Тази красива, но невярна спекулация предстои да влезе в оборота на борците с корупцията, защото те очевидно не понасят нито критика, нито факти.
Сравнението, което направихме с предишните години, показва, че всъщност се връщаме на позицията си от 2017 г., защото през 2018 г. сме слезли още по-надолу. Традиционно си стоим сред държавите, които са извън континента Европа.
Индексът за корупцията на "Тренсперънси интернешънъл" оценява държавите по скала от 0 до 100, като според нея на стотното място се нарежда най-некорумпираната страна. България не е стигала до 45 дори. Организацията изследва нивата на корупция в публичните сектори на 180 държави по цял свят. За 2019 г. най добре са Нова Зеландия и Дания, а на дъното се нареждат страни като Сомалия, Южен Судан и Сирия.
Анализът на "Трансперънси интернешънъл" показва как големите парични потоци в политиката всъщност са свързани с високите нива на корупция, а колкото по-долу в класацията стои една държава, толкова по-голяма е концентрация на власт сред богатите в страната, спрямо бедните, които нямат никакво влияние върху политиката. Тази пропаст между класите също се отразява на корупцията.
Вижте какво показват данните:
Снимка: Индекс на корупцията за 2019 г.
Снимка: Индекс на корупцията за 2018 г.
Снимка: Индексът от 2012 г. до 2017 г.
Съветът, който получават всички държави, е, че за да се предотвратят тези практики и да се уверят, че отделните институции вътре в държавите работят в условия на пълна прозрачност и изключително в полза на обществения интерест, правителствата трябва да въвличат гражданите във взимането на решения.
Екип ФрогНюз