Днес се навършват 147 години от обесването на Васил Левски. Преди дни се появи нова книга за Апостола. Тя е събрала в себе си документи, които разкриват нови подробности за живота на Дякона Левски. Националният музей „Васил Левски“ в Карлово за показа наскоро неизвестните досега 16 документа, открити в Османския архив.
На пръв поглед тези документи дават някакви дребни факти, но те събрани в един общ разказ ни подтикват да пренапишем всичко за онези трагични събития от есента на 1872 г., коментира пред bTV проф. Пламен Митев.
“На първо място трябва да оценим по друг начин мащабите на комитетската организация, която създава Васил Левски. Научаваме, че е създадена една много мощна комитетска структура през есента на 1872 г. Имахме представа за географския обхват на тази комитетска мрежа, създадена само за 2 години и половина. Документите показват, че само за един малък регион около Етрополе, Тетевенско, Софийско, Правешко имаме над 400-500 съзаклятници. Това стряска властите, защото те не са очаквали такива мащаби. “, уточни професорът.
По думите му Апостолът на свободата е успял да привлече хора от различни социални прослойки, но преимуществено в организацията преобладават младите и образовани хора.