По 20 куб. метра вода на всеки километър изтичат в земята заради аварии, сочи анализ на Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за 2018 година. Най-много загуби отчитат в Добрич - над 85%, Сливен - над 83 и Шумен - над 81 на сто. В столицата те са над 43 на сто. КЕВР ще проверява какви са причините над 60% от водата у нас да се губи.
Акцията на регулатора идва след като вчера прокуратурата му разпореди да направи цялостен анализи на водопреносната мрежа в страната. Целта на възложената от прокуратурата проверка е да се установи дали загубите са много повече от обявените пред КЕВР данни на ВиК дружествата и дали те изпълняват одобрените от регулатора ремонти.
Над 85 хил. км. е водопреносната и канализационна мрежа в България, която трябва да бъде проверена от КЕВР. Въпросът е, дали 8-те служителя, с които разполага регулатора ще се справят с тази задача.
От Българската водна асоциация поискаха КЕВР да оценява ВиК дружествата всяка година вместо на 5, за да има контрол как операторите се справят с най-сериозните проблеми в сектора.
По думите на председателя на Българската асоциация по водите Иван Иванов, тези проблеми са свързани с остарялата инфраструктура, качеството на материалите, които се използват и влагат във водната инфраструктура. Ако използваме некачествени материали, правим допълнителни разходи после за отстраняваме на аварии.
Според разпореждането на прокуратурата, КЕВР трябва да провери и тръбопроводи, които не са пригодени за водоснабдяване, но създават предпоставки за аварии и загуби на води.