НОВИНИ


КНСБ: Неадекватно е да се говори за ”доброволна карантина”

3 4812 25.02.2020
КНСБ: Неадекватно е да се говори за  ”доброволна карантина”

Няма ”доброволна карантина” в нормативната уредба, а изолацията е сам с болничен лист. Ситуацията е достатъчно сериозна, за да възприемаме подобни изявления, свързани с ”доброволна” карантина, включително медийното им отразяване, като адекватни.


Това се казва в позиция на Конфедерацията по повод на публикации, от които се твърди, че "Кризисният щаб, организиран от правителството заради епидемията от коронавирус, обхванала вече и няколко региона в Италия, призова завръщащите се от Италия да се подложат на доброволна карантина у дома в рамките на 14 дни, за да не заразят своите колеги и близки".

 

"Карантината е механизъм, уреден в нормативните актове, свързани с медицинската експертиза. Нуждата от карантина се установява по определен ред, като за времето, през която тя е наложена се издава болничен лист, изплаща се и обезщетение", заявяват от синдиката.

 

Според КНСБ призивът за "доброволно" поставяне под карантина е неясен, тъй като няма нормативен ред за "доброволна" изолация, по преценка на физическото лице. Той може да създаде допълнителни затруднения, хаос и противоречия, включително ненужни спорове между работници и работодатели в определени случаи, допълват от синдиката.

В позицията се посочва, че е разбираемо , че много граждани и работодатели са притеснени от възможността за разпространение на коронавируса. Поради това, ако е необходимо съществуващите, правно уредени механизми за поставяне под карантина да се адаптират за нуждите на ситуацията, сме на мнение, че Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на вътрешните работи, други държавни институции, ангажирани с решаването на нововъзникналата ситуация, съобразно своите компетентности, трябва да предприемат спешни законодателни или други управленски действия, заявяват от КНСБ.

 

КНСБ призовава компетентните държавни органи да преценят необходимостта от въвеждане на допълнителни текстове в сега съществуващите нормативни актове, чрез които адекватно да се отговори на ситуацията.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама