Академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ обяви, че е взел решение да отнеме почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Ханс Франк, Бернхард Руст, Евалд Роберт Валентин фон Масов и Едуард Колрауш.
Ханс Франк, удостоен със званието „доктор хонорис кауза на правните науки“ през май 1933г., е бил личен юридически съветник Хитлер. През октомври 1939 г., става генерален губернатор на окупирана Полша и е отговорен за убийството на стотици хиляди поляци и депортирането на полските евреи. На Нюрнбергския процес е осъден на смърт чрез обесване за военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Бернхард Руст е удостоен със званието „доктор хонорис кауза на философските науки“ през октомври 1940 г. Преди това, като министър на науката, възпитанието и народното образование от 1934 г., уволнява 1000 университетски преподаватели (евреи, социалдемократи и др.), ограничава академичното самоуправление и въвежда националсоциалистически дух и нацисткия поздрав в училищата. От 1940 г. е групенфюрер на СА(щурмовите отряди). Самоубива се в навечерието на капитулацията на Германия.
Евалд Роберт Валентин фон Масов получава званието „доктор хонорис кауза на правните науки“ през май 1939 г. Той е генерал-майор от пруската армия, а по време на Балканските войни е изпратен в българския генерален щаб. През 1929 г. се запознава с Хитлер и по-късно става член на Националсоциалистическата германска работническа партия. От 1932 г. започва кариера в СС и през 1939 г. достига до СС групенфюрер и генерал-лейтенант. След смъртта му е погребан с почести от СС и е почетен с венец от Хайнрих Химлер.
Едуард Колрауш става „доктор хонорис кауза на правните науки“ през май 1939 г. Юрист и ректор на Хумболд университет (по това време Фридрих-Вилхелм университет) от 1932 до 1933 г. Той е един от създателите на Нюрнбергските закони, които полагат юридическата основа на антисемитската и расистката идеология на националсоциалистическата държава.
Отнемането на почетните звания е било предложено на ректора на Софийския университет с писмо от Леа Коен, председател на Асоциацията на оцелелите от Холокоста в България и техните деца. Взето е след сериозна проверка на изнесените в писмото данни и с убеждение, че авторитетът на академичното заведение не позволява негови почетни доктори да бъдат лица, свързани с идеология на омразата или извършили престъпления, се казва в съобщение на ръководството на Софийския университет.