Проблемът при тези вируси е, че те имат циклична проява. Целта на всички предпазни мерки е да се спре тази цикличност и да не се повтаря тази епидемия. Не бива да се допуска това да стане ежегодна пандемия. Забраната за събирания на културни събития не трябва да се коментира дали е добра или не, а да се спазва, защото само така може да се разбере дали е ефективна.
Това заяви специалистът по белодробни болести д-р Александър Симидчиев в предаването "Лице в лице" по бТВ за приликите и разликите на COVID-19 с другите вируси и мерките за предпазване и лечение.
Към момента на разговора информацията от щаба бе, че освен вече потвърдените 4 случая няма нови регистрирани заболели от коронавируса.
Този вирус е чисто нов и към него няма изграден имунитет. Има около 8 -9 групи вируси, които причиняват заболявания през белите дробове, поясни специалистът. Според графиката представена от него стана ясно, че вирусът, който в момента се разпространява смъртността е много по-ниска от другите вече познати вируси, но пък заразените са много повече.
Тези вируси се закачат в долната част на белите дробове, което е познато като пневмония, но това означава, че площта за дишане на белите дробове е намалена и заради това се използва кислородна терапия.
Белодробният специалист още веднъж заяви колко е важно миенето на ръцете, защото от повърхностите, които докосваме може също да се пренесе вирусът.
Д-р Симидчиев обясни точно с трудностите при дишане проблемите, които се наблюдават при по-възрастните хора.
Освен миенето на ръцете и дистанцията при комуникация на поне 1,50 един от друг не са налични научни публикации за други доказани методи като хранене или хомеопатия, каза още експертът.