Предложенията на правителството все още са на ниво обсъждане, защото не сме видели нищо конкретно. Законът, приет в Парламента, е доста оскъден откъм икономическо отношение.
Това заяви в предаването "Честно казано" с Люба Кулезич Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.
Правителството в момента обсъжда са точно тези мерки, които са в две посоки, заяви Стайков. По думите му осигуряването на частично финансиране от държавата за работодателите, които да покрият до 60% от заплатите на работниците, за да запазят работните места.
“След пандемията фирмите трябва да възобновят работата си, а ако нямат работници, това ще е трудно”, заяви икономистът.
Европа и света за пръв път са в това положение, в което всичко е много интегрирано - пътувания, финансови потоци. В момента има много децентрализирани икономически отношения - компонентите на един продукт, който се произвежда в дадена страна, идват от други държави, обясни Стайков.
“Става това, което всички очаквахме. Няма как България да остане незасегната от подобна пандемия", заяви експертът.
Той не смята, че мерките, които правителството обсъжда, са закъснели.
Всичко може да става и по-бързо, но пък тогава рискуваме в другата крайност - мерките може да са недообмислени, сурови или пък прекалено щедри. Трябва да има баланс - да не се разрушава капитала, да не се разрушават отношенията между работници и работодатели или пък да се дадат щедри обещания. Този баланс е много труден и винаги има съпротивление и от двете страни", коментира Стайков.