“Хората във Франция не слушаха и не вярваха, че вирусът може да е опасен. Че може да отнеме животи”.
Натан Мержи частен учител от Франция. По образование е журналист.
Как се справя страната в борбата с COVID-19?
Мерките срещу разпространението на COVID-19 във Франция са много стриктни, но е така от скоро. Затворени са предприятия, училища, университети. Всичко се провежда онлайн. Забранено е да се излиза на улицата. Може само да се ходи до магазина. Позволено е и да спортуваш - джогинг по един час всеки ден, но само в района на дома ти.
Как реагираха французите на ограниченията?
Не ги приемат особено добре, недоволни са. Не ги уважаваха в началото - излизаха спокойно, особено в парковете. Събираха се с приятели, живееха си живота нормално. Но във Франция вече има и доста загинали от вируса - около 1300 смъртни случая. Всички са започнали вече да се паникьосват и излизат по-малко. Има и глоба - 135 евро и опасност от затвор при второ нарушение.
Достатъчно ли прави правителството, за да се справи с разпространението на заразата?
Мерките са твърде леки, а и французите злоупотребяват с частичната си свобода, която им е дадена. За да се забави разпространението това трябва напълно да се ограничи.
Има ли позитивна страна на карантината?
В момента хората имат много свободно време и го използват за неща, които не са можели да вършат допреди това. Четат, гледат филми, общуват повече с близки и приятели. А и подкрепят лекарите - и във Франция излизат по прозорците и пляскат на медиците, които се борят с тази зараза.
Интервю на Джесика Вълчева