БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Бизнесът и синдикатите в синхрон: Законът за извънредното положение е лош

5 6966 30.03.2020
Бизнесът и синдикатите в синхрон: Законът за извънредното положение е лош

Представители на бизнеса и синдикатите обясниха пред БНТ, че големият проблем в разгара на икономическата криза заради коронавируса е един основен - лошо направеният закон за извънредното положение.


"Искам да кажа това, което се подминава небрежно - кучето е заровено в лошо направения закон за извънредните мерки. Той трябваше да бъде редактиран през президентското вето заради два кретенски текста. Той също така продължава да казва, че има или няма работа - работникът трябва да получава заплата", заяви председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев.


Става дума за схемата за запазване на заетостта, станала известна като 60/40. Тоест обещанието на държавата, че ще поеме 60% от заплатите на засегнатите сектори, стига работодателите да обещаят, че ще платят останалите 40% и осигуровките. В последната редакция на постановлението би трябвало да се запише, че достъп до схемата ще имат всички компании, които са отчели намаление на оборота си с поне 20%, сравнено с данните от март за миналата година.

 

Тристранката почти се разбра. Борисов обяви, че светът има пари за 3 месеца

 

Работодателските организации обаче оспорват сметките на Министерството на финансите.

 

"Изчисленията са различни. Според министерството работодателят трябва да плати 40%, но според всички бизнес организации реално държавата ще поеме 23% към 77% за работодателя, смята Радев.

 

На същото мнение се оказа и шефът на синдиката КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Той обясни, че е съгласен с държавата, че трябва да се спасят работните места, но допълни, че законът е така написан, че ограничава въможностите за решения.



 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама