Общия дефицит се очаква да бъде 3,5 млрд. лв, което е окло 3% от БВП. Това налага нужда от 4,2 млрд. лв над допълнителните разчети в бюджета. Възстановяването на финансово-икономические последици, ако продължи повече от 3 месеца кризата, ще продължи до края на 2021 г. Общите загуби на държавата все още не са ясни. Не се разглежда промяна в данъчната политика.
Оценката за загубата от бюджета в резултата на пандемията от COVID-19 е за близо 2,5 милиарда.
Очакваното увеличение на разходите е с 1 милиард и 70 милиона, като тези 70 милиона са за лихви по държавния дълг, а 1 млрд. са за фонд безработица. Намаляването на приходите е в рамките на 2,4 млрд.
Горанов предлага и увеличение на лимита на държавния дълг. При необходимост от допълнитени дългове, от сега заложените 2,2 млрд. лв. да се увеличат до 10 млрд. или
7,8 млрд. нов дълг. Първо ще се търсят тези 4,2 млрд. и 70 млрд за капитализиране на ББР.
Всички тези мерки имат за цел да гарантират, че държавата има достатъчно ресурс да гарантира основните си функции, обясни още финансовия министър.
Консервативното планиране дават възможност и сега има достатъчно буфери.
Ако се окажем в ситуация, в която трябва да се реагира още трябва да имаме готовност.
Най-негативния сценарии, който се разглежда от правителството е за спад на икономиката от 3%. Растеж от 0,7 или нулев такъв са другите сюжети, които се разглеждат. Очакванията са, че растежът няма да е такъв какъвто се очакваше. Все още не може да се отчете спад, защото са нужни 3 последователни месеца за такава констатация.
Днес ще бъдат предложени тези изменения на Народното събрание. До края на седмицата се очаква депутатите да гласуват изменението на бюджета с тези параметри.