„Политическото говорене се променя в кризата. В началото се тръгна с представяне на информацията, после се изведе говоренето на експертно ниво. Този тип кратко говорене с термини и статистка, данни, позоваване на авторитети остана. Хората, които са професионалисти, станаха публични личности. Авторитетно институционално и политическо говорене паралелно с експертно говорене. Това е новото“.
Това коментира пред БНР проф. Иванка Мавродиева, преподавател в СУ по реторика, бизнес комуникация, връзки с обществеността и академично писане, по темата за реакцията на медиите и политиците в ситуацията с коронавируса.
Според нея на преден план излиза информацията и фактологията и българският гражданин ги очаква: „Честотата на представяне на информацията обаче не означава прозрачност. Българите се научиха да проверяват фактите от други източници... Има обръщане към персоната, има гражданско говорене“.
Проф. Мавродиева посочи предварителните си очаквания за картината в страната:
„Фалшивите новини се свързват с това, че гражданите очакват веднага да бъде решен въпросът. Ситуацията с коронавируса е сложна и многопластова, появяват се много и различни новини... Фалшивите новини се свързват понякога с частично вярна информация, изкривена и много пъти с елемент на бързо решаване на ситуацията или на тип недоказани методи, или на прекален оптимизъм“.