Хората тук са без работа, но никой няма да остане на улицата. Здравеопазването е безплатно. Държавата поема 80% от заплатите на всички.
Магдалена Желязкова живее в Англия от 5 години. Родена е в Ямбол, но заминава, за да следва "Финанси" в Университета на Роухемптън в Лондон. Това е последната година от образованието й в чужбина.
Какви са впечатленията ти от живота в Англия и навременни ли бяха мерките на правителството срещу разпространението на COVID-19?
Англия е богата държава, има много хора, които са тук само заради помощите, които тя предлага. Здравеопазването им е безплатно, но за сметка на това не особено. Вече бях излязла в майчинство, когато настъпи карантината. Все пак спрях да ходя на университет още преди обявяването и и спрях също социалните си контакти. Мерките обаче определено закъсняха. Не бих казала, че правителството на Борис Джонсън прави достатъчно. Най-вече, че хора без сериозни симптоми не се изследват в Англия и дори да се обадиш на личния си лекар, той ти казва просто да си стоиш у дома и да се обадиш отново само когато вече трудно успяваш да дишаш.
Какви бяха последствията за обикновените хора на Острова - онези, които ще са най-засегнати от кризата, след COVID-19?
Имам познати, които естествено останаха без работа, но тук правителството няма да остави никого на улицата. Вече е решено, че то ще изплаща 80% от заплатите на всички , които по една или друга причина не могат да работят по време на карантината. Също така се обсъжда 3 месечно отлагане на платежи за наеми и ипотеки. Университетите също се адаптираха и водят занятията си онлайн. Вече получих линк с онлайн канал за обучение.
Какво ще е иконочическото отражение от епидемията?
Съвсем нормално ще има дълготрайни последици върху икономиките на всички държави по света, особено за тези с по-неразвита икономика като България. Финансови кризи застигат държавните икономики на всеки 10години, но винаги има изход от тях. За жалост няма какво да се направи в момента, тъй като здравето на хората е много по-важно.
Интервю на Джесика Вълчева