В плътна връзка сме с Българския лекарски съюз, към който има фонд. Обсъждат се възможностите да бъде сключена застраховка на лекарите и медицинските лица срещу заразяване с Covid-19.
Това каза пред БНР говорителят на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) – София Катя Сунгарска.
„Трудно работим в тази ситуация, ние сме първата линия на първата линия“, каза още тя. Като проблем, с който се срещат спешните лекари, тя посочи недостатъчната яснота за симптомите, която пациентите подават:
„Дали поддавайки се на паника, дали се притесняват, но те неглижират дадена симптоматика за сметка на друга, която може да подскаже коронавирус, и екипите отиват на адрес незащитени, защото хората понякога спестяват информация“.
Спешните медици не ходят с пълна предпазна екипировка на всички повиквания. Спестявнето на информация за висока температура при обаждане за рисково високо кръвно създава опасност за екипите. Сунгарска поясни, че при над 300 обаждания е практически невъзоможно да се изсипват тирове с предпазни облекла в спешния център. По думите няколко човека от екипа са тествани за заразата, в момента се очакват изследванията. Не са правени тестове на всички работещи, поясни говорителят.
Сунгарска призова хората да бъдат максимално обективни, когато се обаждат на 112 и подават сигнал за здравословен проблем. Говорителят на „Пирогов“ уточни, че от Спешна помощ - София няма нито един, който да е заявил нежелание да работи в такава критична ситуация.
„При това претоварване на системата се изисква търпение и разбиране“, отбелязва тя.
На въпрос дали спешните медици ще получат по 1000 лв. допълнително Сунгарска изрази надежде, че те също ще получат тази сума, защото отговарят на изискванията.