Лечебните заведения, в които в момента има ограничена дейност заради кризата с Covid-19, ще получат 85 % от очакваните постъпления, обяви от парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов.
Става дума за онези обекти, които през които не може да премине обичайният брой пациенти, тъй като се спазват противоепидемичните мерки.
В момента темата се обсъжда на Надзорен съвет на Здравната каса, уточни Горанов, който участва в парламентарните дебати по актуализацията на бюджета.
Депутатите заседават извънредно по второто четене на промените във финансовата рамка, уточни БНР.
Заради обстоятелството, че не се извършва реална медицинска дейност в определени лечебни заведения и извънболнични кабинети, ще бъде ограничено плащането по съответните клинични пътеки, обяви министърът на финансите Владислав Горанов.
„Не ми харесва този термин, но той се наложи в българската традиция на медицината - „заработката“ им ще бъде значително по-малка през този период. Тази заработка няма да бъде отчетена при финансирането на лечебните заведения в периода на кризата.
Механизмът, който се подготвя и в момента тече Надзорен съвет на Здравноосигурителната каса, ще предвижда за този период финансирането да се сведе до 85% от средномесечната заработка на тези лечебни заведения и на договорните партньори въобще - и от извънболничната помощ, и от денталната“.
Горанов обяви, че мярката е съгласувана с лекарския съюз и след заседанието на Надзорния съвет на Здравната каса ще има промяна в рамковия договор.
Така Горанов отговори на критиките на левицата, че има редица лечебни заведения, които са изправени пред фалит.