Пациенти се закачат на респиратори, когато увредата е много сериозна. Докато те се изчистят, минават 2-3 седмици. Този респиратор е зает, но следващият пациент идва и иска своето. За кратък период от време има много хора с нужда от това.
Това заяви пред bTV реаниматорът д-р Филип Абединов от болница "Св. Екатерина".
"Дробът преминава в състояние, в което става нехомогенен. Получава се хаос и въздухът не знае накъде да върви. Затова е нужно да се използва респиратор. Здравните системи в целия свят са направени на разчет - на 100 приети пациенти в инвазивно отделение, четирима ще се нуждаят от командно дишане. В случая при COVID-19 обаче хората масово се нуждаят. Няма как системата да издържи", заяви д-р Абединов.
По думите му в най-засегнатите държави в Европа - Италия и Испания се е наложила промяна в Етичния кодекс, защото лекарите са били принудени да избират кой пациент да спасят.
"За това не сме учили, повярвайте ми. Това е изключително нещо - да решаваме съдбата на хората. Това е и смисълът на мерките - да няма този натиск върху нас", обясни реаниматърот.
Той разтълкува и ситуацията с британския премиер Борис Джонсън.
"Вероятно той в момента е на кислородна терапия. Следващата стъпка е неинвазивна терапия и поставяне на кислородна маска. Това означава, че той все още има кашличен рефлекс, може да изхрачва и все още има сила в дихателните мускули. Идва момент обаче, в който човек нищо не може да направи и трябва да бъзе включен към обдишвател", обясни още медикът.
Стойте у дома и не ни оставяйте да взимаме тези тежки етични решения, призова още реаниматърот.