Очаквам вето на мерките в Закона за извънредното положение. Дебатите бяха много напрегнати. Трудно ми е да прогнозирам какво ще измислят от Президентството, но съм сигурен, че опитват да контролират контратеза.
Това коментира министърът на правосъдието Данаил Кирилов пред Нова телевизия.
"Политиката, подходът и методът с боравенето на конституционния инструмент вето в голяма степен е предизвестен и загуби правния и политическия си смисъл", каза министърът
"А по отношение на финалния резултат смятам, че законодателния орган да потвърди волята си", посочи той и добави, че "политиката, подходът и методът с боравенето на конституционния инструмент вето в голяма степен е предизвестен и загуби правния и политическия си смисъл".
Според министъра целта на евентуално вето, наложено от държавния глава, е да се опонира и валидира противна теза от тази на управляващите, без значение дали е състоятелна и обоснована.
"Докладът казва, че най-големият такъв е липса на валидация на КЕП (квалифициран електронен подпис). Следващият риск е неоторизирано добавяне на нов съд, неоторизирана редакция на чужд съд и редакции на съдии от друго съдилище", уточни правосъдният министър и даде пример, че от Софийския съд може да се редактират имената на съдиите в хасковския и дори да ги пуснат в отпуск.
Кирилов каза, че е провел разговор с IT експертите на ВСС, които му обяснили, че не проверяват влизанията и записите в сървъра им.
По думите му тези, които са влизали в системата са имали възможност да редактират действията си. Той обясни, че няма въведени правила в законодателството за това дали манипулираните дела трябва да започнат наново.