Докторът по органична химия и изобретател - проф. д-р Йонко Мермерски, вече е пантентовал нов бърз тест за COVID-19. От САЩ той обяви, че би го предоставил абсолютно безвъзмездно за използване в България.
"PCR тестът е най-бърз, но не е важна само бързината. По-важно е да има надежден резултат. Моето изобретение помага да се отсеят здравите със симптоми и да не тръгнат по пътеката за изследване с PCR тест и плазмен тест", каза проф. Мермерски пред Bulgaria ON AIR,.
Той подчерта, че тестът дава точни стойности въз основа на разработени статистически данни на здрави спрямо болни хора. Тестът измерва количеството въглероден диоксид, което човек издишва. Хора с възпаление на долните дихателни пътища отделят много по-ниски нива на въглероден диоксид във въздуха, който издишват.
"Подкрепяме да се отсеят пациентите, на които не е необходимо да се правят допълнителни тестове. По този начин се облекчава този недостиг на тестове за симптоматични пациенти", посочи проф. Мермерски и демонстрира как работи изобретението му.
Тестът е като дрегер, в който се издишва въздух, а резултатът става ясен на момента. Уредът все още не е стигнал до търговската мрежа, защото трябва да премине през тестуването на четири ведомства, с които екипът на българския учен координира своята работа. Това са американският еквивалент на нашето здравно министерство, Агенцията за храни и лекарства, Националният институт по здравеопазване и Министерството на отбраната на САЩ.
"Искаме от тях финансиране и група хора, които да тестваме - болни, симптоматични и здрави, за да може да прецизираме правилното ниво. На дребно не може да струва повече от 20-ина долара, няма как да струва много. Целим се ефективността му да бъде над 90%", обяви още проф. Мермерски.
По думите му плазмените тестове са необходими, за да се види кои хора са прекарали заболяването и вече са здрави. Хлорохинът пък показвал добри резултати, но нямало доказателства, че е достатъчно ефикасен. Проф. Мермерски отбеляза, че ваксините ще са най-бавното нещо. Отнемат поне една година, за да не разболеем човека, когото ваксинираме, каза той.
И описа коронавируса по следния начин: Размерът на COVID-19 е около една стотна от размера на прахова частица. На вирусите им трябват повърхности, за да може да се движат. Могат да прелетят доста големи пространства.
Проф. Мермерски се позова на данни, според които отчетеният брой на загиналите в Ухан е с 60 000 по-малко от броя на кремираните в китайския град.