НОВИНИ


БОЕЦ поиска ВСС да провери дали Иван Гешев уронва престижа на съдебната власт

5 6757 14.04.2020
БОЕЦ поиска ВСС да провери дали Иван Гешев уронва престижа на съдебната власт
Иван Гешев

Проверките на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него срещу Иван Стоименов Гешев следва да започнат по сигнал на БОЕЦ за извършено нарушение на етичните правила на магистрата и уронване престижа на съдебната власт.


Повод за сигнала е интервю от 03.04.2020г. за БНТ в предаването „Още от деня“, в което  "Иван Гешев изрази изключително притеснителни данни за начина на функционирането на системата за случайно разпределение на делата и за дейността на съдилищата у нас.

 

Той хвърля в публичното пространство недоказани и непроверени твърдения, внушава вина на други магистрати и политици без да е приключила проверка и да са установени всички факти. Манипулира обществото, като коментира висяща преписка с тенденциозни коментари, които влияят на хода на проверката. Това е недопустимо по закон, а твърденията му изразени в национален ефир, че „Това е все едно през последните 5 години не сме имали правосъдие“ рушат авторитета и доверието на обществото в съдебната система, което доверие заради лица, като Гешев и без това е под критичният минимум!", пишат от БОЕЦ и прилагат текста на сигнала си, който публикуваме без съкращения:

 

ДО

ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ

КОПИЕ ДО: ИНСПЕКТОРАТА ПРИ ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ

СИГНАЛ

от Сдружение Гражданско движение „БОЕЦ – БЪЛГАРИЯ ОБЕДИНЕНА С ЕДНА ЦЕЛ“

 

Относно: Извършено нарушение на етичните правила от Иван Стоименов Гешев – изпълняващ длъжността главен прокурор на Р. България

 

ГОСПОЖИ/ГОСПОДА, ЧЛЕНОВЕ НА СЪВЕТА,

В интервю от 03.04.2020г. за БНТ в предаването „Още от деня“ Иван Гешев изрази изключително притеснителни данни за начина на функционирането на системата за случайно разпределение на делата и за дейността на съдилищата у нас. В него той заяви открито, че:

– „Ако се окаже, че това, което в IT доклада е истина, това ще е съпоставимо с корановариуса в здравната система, това ще е коронавирус в съдебната система, колкото и силно да звучи това нещо, защото това ще означава, че потенциално е възможно да бъдат засегнати хиляди и стотици хиляди дела с огромни имуществени и неимуществени интереси на множество български граждани.“

– „Всеки , който има електронен подпис, какъвто и да е, който си е изкарал, може да влезе в тази система и да прави абсолютно всичко. Да модифицира данни, да разпределя дела, да определя състави, да създава съдилища, да манипулира данни, каквото се сетите. …Това по същество означава, че всеки с почти никаква компютъра грамотност, разполагайки с такъв електронен подпис, може да прави всичко, което за мене е потресаващо“

– „…Но като чета заключенията на доклада честно казано съм потресен.“

– „Тази сигурност се оказва не компроментирана, тя се оказва нула.“ (говори за сигурността на системата)

– „Те са констатирали опити за неоторозиран достъп до системата, за компроментиране на системата. …Това е все едно пет години не сме имали правосъдие.“

 

В това интервю Иван Гешев прави изводи въз основа на сведения и непроверени твърдения на трети лица (IT специалисти, работили по IT доклад), станали му достояние в дейността му като главен прокурор, които не е доказано да са верни. С изказването си той подкопава драматично доверието на обществото в съда и функциониране на съдебната ни система, както уронва и престижа на прокуратурата. След като главният прокурор е способен и прави подобни крайни заключения за изхода по току-що образувано досъдебно производство, по което дори не е изслушана техническа експертиза, това дава лош пример и на всички обвинители, на които по закон е запретено да се изказват по висящи преписки и дела. Гешев, като ръководител на прокурора, който води разследването, оказва и недопустимо влияние върху неговата работа.

 

С  изказването, че у нас не е имало правосъдие през петте години на функциониране на системата за случайно разпределение на делата, Гешев компрометира честта на магистратите и уронва доброто им име в обществото, като внушава, че всички те не са работили въз основа на закона и фактите по разглежданите от тях дела, а са решавали същите въз основа на други фактори.

 

Отделно от горното, Иван Гешев открито сочи, че виновниците за това положение са бившият министър на правосъдието Христо Иванов и съдия Кали Калпакчиев – бивш член на ВСС, под чиито натиск твърди, че през 2015г. била създадена тази централизираната система. Наред с това, в интервюто Гешев си задава и въпроса, на който отговор нямал: „Защо Лозан Панов и там „двете-три присъдружни негови дами, които гравитираха около него се хвърляха като Матросов на амбразурата, за да не се извърши техническа експертиза на тази система.“

 

Изказването на Иван Гешев е в остро противоречие с основните принципи на независимост, безпристрастност, вежливост и толерантност, на почтеност и благоприличие, и на конфеденциалност от Кодекса за етично поведение на българските магистрати.

 

Конкретно, считаме, че по време на интервюто от 03.04.2020г. по БНТ в предаването „Още от деня“ Иван Гешев наруши следните норми от Кодекса, а именно:

 

на спазване на ПРИНЦИПА НА НЕЗАВИСИМОСТ

1.1. Магистратът упражнява правомощията и взема решенията си единствено на основата на закона и вътрешното си убеждение; 

1.З. При вземането на решения магистратът е независим и не се влияе от мнението на своите колеги, но и не предприема действия, с които би накърнил тяхната независимост;


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама