Президентът Радев настояваше за масови тестове. Последно го направи на 11.04 в обръщението си към народа. Идеята беше отхвърляна като безсмислена, като финансово неоправдана, медицински необоснова ... И така България беше на едно от последните места по тестване на населението си.
На 15.04. министър Ананиев обяви (не си спомням от Министерски съвет или от пътуващото телевизионно студио), че започват с масово тестване.
В същото време усърдно ни се втълпяваше, че пик на пандемията ще е по Велик ден. И о чудо! Днес имаме рекорден брой заболели само за 24 часа - 48 човека. Потвърди се теорията за "очаквания пик". Като абсолютна стойност сигурно е така и никой не го оспорва. Логиката обаче е, че колкото повече тестове, толкова по-голяма е вероятността за констатиране на вирусоносители.
До сега подходът беше - имаш симптоми, прави се тест. Много пъти обаче ни бе обяснявано, от ген. Мутафчиски, Кантарджиев, Кунчев, че заболяването, в голям процент, протича в лека форма, като лек грип, даже без никаква симптоматика. Сега при подход на масови тестове, логично е да се увеличи броя на констатираните заболели. Иначе казано на прост език - колкото повече тестове, толкова повече "хванати" с коронавирус.
А защо чакахме до сега и не се започна с масовото тестване по-рано? Отговорът е прост - държавата не беше готова да посрещне кризата. Тестове нямаше!
Секретарят на президента Димитър Стоянов, Фейсбук