350 лечебни заведения за болнична помощ са сключили договори с НЗОК и около 21 болници са без переспектива за подобен договор. Това стана ясно по време на пресконференция във връзка с хода на здравната реформа в Министерство на здравеопазването.
По думите на Жени Начева, директор на дирекция „Бюджет и финансова политика”, има 4 основни групи лечебни заведения, като в първите две от тях са здравни заведения, които покриват изискванията на НЗОК и имат 75% натовареност.
В първата група попадат 25 областни болници, които покриват 26% от хоспитализациите и 26% от размера на средствата. Те са сключили само 8 договора по-малко с НЗОК.
Втора група включва 82 здравни заведения, където се отчитат над 5 000 от хоспитализациите – университетските болници. При тях са 52% от прогнозните хоспитализации.
При 158 частни, държавни и общински болници намалението на брой договори е 48 %, тъй като те не покриват изискванията за 24-часово разположение. В същото време над 150 болници в страната ще останат без договор с НЗОК по много от клиничните пътеки, което обрича голяма част от тях на фалит.
Министърът на здравеопазването Божидар Нанев обясни, че там, където не е възможно да се сключат договори за болнична помощ, хората могат да разчитат на извънболничната медицинска помощ.
Нанев призова общинските съвети да вземат решение за преобразуването на болниците, в които те са принципали, в диагностично-консултативни центрове, така че да могат да ги използват в извънболнична медицинска помощ.