България остава полуконсолидирана демокрация, въпреки че има леко влошаване на показателите в сравнение с миналата година. Това показва годишният доклад за страни в преход на базираната в САЩ неправителствена организация „Фрийдъм хаус“ (Freedom House).
В него България е с понижен процент на демокрация - от 60% година по-рано на 58,93% (при 100% максимум), а оценката на съблюдаване на демократичните ценности е 4,54 по скалата от 1 до 7, където 7 е най-високото ниво на демократичен напредък. Миналата година този показател е бил 4,61.
Рейтингът на избирателния процес в страната е намалял за година от 5,75 на 5,50, след като измененията в избирателната рамка са позволили да се увеличи влиянието на специализираните интереси и след неуспеха да се разгледа въпроса за прозрачността и изборите.
Рейтингът на независимите медии е спаднал от 3,75 на 3,50 на фона на продължаващата консолидация на медийния сектор, политическата намеса в работата на обществените телевизионни оператори и тормоза на критични журналисти от страна на прокуратурата и държавните служители, посочва „Фрийдъм хаус“.
Американската НПО отчита като цяло „зашеметяващ демократичен срив“ в голяма част от 29-те страни, които изследва от Централна Европа до Централна Азия. България е класирана осма, като я изпреварват Естония, Словения, Латвия, Чехия, Литва, Словакия и Полша. С по-лоши показатели са Румъния, Хърватия, Унгария, Сърбия, Черна гора, Албания, Северна Македония.
Полша отпада от групата на консолидираните демокрации и се превръща в полуконсолидирана демокрация, докато Унгария , Сърбия и Черна гора са напуснали изцяло категорията на демокрациите и са станали преходни/хибридни режими. В доклада се посочва, че членката на ЕС Унгария има най-големия срив за 25-те години, откакто „Фрийдъм хаус“ публикува доклада си „Нации в преход“.