БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Туроператори искат оставката на Николина Ангелкова

18 7238 21.04.2020
Туроператори искат оставката на Николина Ангелкова
Николина Ангелкова

Туроператори внасят искането за оставка на министърът на туризма Николина Ангелкова. Браншовите организации в туризма искат гаранционен фонд и по-дълъг срок за разплащания


Обединение „Бъдеще за туризма“ ще депозира днес в Министерския съвет писмо с искане за отстраняването на ресорния министър на туризма Николина Ангелкова. Сред мотивите е липса на професионална компетентност и невъзможност за справяне с проблемите в сектора по време на кризата заради Covid-19, съобщава БНР.

 

В обединението влизат туроператори, хотелиери, превозвачи, екскурзоводи, собственици на места за настаняване. То представлява над 70 на сто от браншовите организации и юридически лица в сектора. Повече от 30 асоциации и сдружения в областта на туризма подкрепят искането за оставка на министъра, съобщи Павлина Русева от Обединение „Бъдеще за туризма“.

 

Недоволните туристически организации смятат, че Министерството на туризма води селективен диалог само с част от сектора. Няма нито един стратегически план за справяне с проблемите, липсват и предложения за антикризисни мерки, изтъкна Русева.

 

Основно искане е да се създаде гаранционен фонд по европейска директива от 2015 година, за да бъде осигурена ликвидност.

Министерството на туризма силно е ограничило периода за адаптация относно възстановяването на предплатени суми за пътувания, смятат от бранша.

 

„Беше отпуснат само 1 месец – силно недостатъчен срок за това възстановяване“, коментира Русева, която определи това като „непосилна задача“.

 

Липсата на този фонд е най-големият пропуск, допълни тя. Русева даде пример с европейски практики, според които срокът варира между 12 и 18 месеца, което дава възможност на предприятията в туризма да планират и разпределят по-добре разходите във времето. 

 

Съществуват и неясноти около издаването на ваучери заради провалени пътувания. 

Процесът е почти спрял. Хората силно се интересуват, но няма единна политика и твърда и ясна позиция от министерството във връзка с ваучерите, обясни експертът.

 

Ваучерната система се прилага в редица европейски страни, където издаването на ваучери е регламентирано законово.

 

„Ние настояваме за документална унификация на този ваучер. Това не е лист хартия, който да спаси в момента положението с тези суми на нашите клиенти. Той трябва да има ясно регламентиран срок на валидност и да бъде осигурена неговата ликвидност“, каза Павлина Русева.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама