Осуетяването на парламентарното изслушване на премиера Борисов от страна на ГЕРБ унижава достойнството на всички ни и представлява недопустимо подриване на българския парламентаризъм. Това действие показва голямата опасност, в която се намират демокрацията и свободата в родината ни днес.
ГЕРБ имат дълга история на подобно отношение към Народното събрание и на последователно отрицание на публичните републикански институции. В самото им политическо ДНК е заложен стремежът към концентрация на еднолична власт в ръцете на премиера в името на безконтролното разпределяне на порции между приятелски кръгове и задкулисни фактори. Помним как още през 2010 г. Борисов нарече депутатите “безделници” и не се съмняваме, че, ако зависеше от него, Народното събрание ще бъде приведено към работа два пъти в годината, както по времето на Тодор Живков.
Този път обаче това се случва в условията на извънредно положение, преустановена работа на Народното събрание, отсъствие на ефективна парламентарна опозиция и задълбочаваща се криза на медиите. Случва се, при положение че предстоят извънредни публични разходи в огромен мащаб, при липса на каквито и да било гаранции за отчетност и при наличието на дълбоко вкоренена системна корупция.
Затова от Демократична България призоваваме:
· Спешно да бъде възстановена нормалната работа на парламента и той да започне да контролира пълноценно действията на изпълнителната власт, особено по отношение на мерки, ограничаващи човешките права и извънредните публични разходи. Това трябва да стане с използването на съвременните технологии за дистанционна работа и, ако е необходимо, след спешно допитване до Конституционния съд.
· Извънредното положение да не бъде удължавано след 13 май, като необходимите противоепидемични мерки се прилагат на основание на Закона за здравето и Закона за защита при бедствия с необходимите корекции в тях.
· Правителството да обяви своята визия за поетапно възстановяване на важните икономически и обществени дейности и гъвкаво прилагане на противоепидемични мерки в условията на продължаваща заплаха от COVID-19. Тази визия трябва да бъде придружена от подробен статистически анализ относно разпространението на вируса в България, оценка на ресурса на здравната ни система (вкл. легла, респиратори, персонал, консумативи), конкретен план за прилагане на масово тестиране на населението и оценка на икономическото състояние по сектори и групи от населението.