Членовете на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ ) поискаха от редица европейски страни да ликвидират корупцията в своите съдебни системи, предлагайки мерки за премахване на този бич, съобщи Съветът на Европа.
Тази корупция е пуснала дълбоки корени в държави като Армения, България, Хърватия, Грузия и Македония, както и в Косово, твърди организацията Трансперънси интернешънъл, цитирана в доклада, който Асамблеята прие.
В документа ПАСЕ настоява съдиите, прокурорите и полицейските служители да получават подходящо заплащане в цяла Европа. Процедурите по назначаване и издигане в йерархията на съдиите трябва да бъдат базирани единствено на заслугите им.
Не бива имунитетът на съдебния персонал да бъде препятствие за съдебно преследване, посочва асамблеята, която предлага специализирани екипи да разследват съдебните решения, за които има подозрения, че не са безпристрастни.
Парламентаристите предлагат също да се създаде механизъм за контрол върху имущественото състояние на съдиите и прокурорите, което да става при зачитане на независимостта и достойнството на служителите в правосъдието.
Швейцарският сенатор Дик Марти приветства мъжеството на италианските магистрати пред лицето на мафията и окачестви корупцията в правосъдието като “вирус, който води до гангрена на всички структури” в държавата.