При конкуренцията между правата на човека и извънредното положение целта е да се запазят и двете. Няма нищо страшно в това извънредното положение да бъде удължено. Трябва в неговите рамки да се променят законите, дните трябва да бъдат използвани максимално и да се огледат всички аспекти на нашия живот, за да може спокойно да се премине към възстановяване на живота ни след това.
Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
„Ако се премине през промени в Закона за защита при бедствия, какъвто е единият вариант, който премиерът предлага, Националният оперативен щаб ще се промени като формат и един от вицепремиерите ще трябва да го ръководи. Вторият вариант, който се предлага – през Закона за здравето, то всичко ще се стовари върху министъра на здравеопазването и ще се налага да се произнася по въпроси извън компетентността му. Затова смятам, че трябва специален закон, който да е във връзка с това конкретно заболяване“.
Тя подчерта, че никъде в световен мащаб не се говори за лек или за имунитет срещу коронавируса и че трябва да продължим занапред да живеем с този вирус.
„Всяко министерство и всеки административен ръководител трябва да адаптират така нещата, че животът да продължи. Същото се отнася за работодателите, за обществения транспорт“.