Песента на пойните птици има благотворно въздействие върху здравето и подкрепя имунитета. През последните години в съвременната медицина е признат методът за лечение, наречен орнитотерапия, който се използва от специалистите, като съпътстваща терапия за преодоляване на депресивни състояния, панически атаки и други психо-соматични разстройства.
Това каза в интервю за БТА орнитологът Свилен Чешмеджиев.
Техниката е основана на човешкото възприятие към птичата песен. Според изследванията слушането на птичите трели има положително въздействие върху физическото и емоционалното здраве на хората.
През пролетта симфонията от песните на пойните птици - славеи, синигери, врабчета, има особено благотворен ефект. Проучванията показват, че хората които слушат и се наслаждават на песента на птиците са по-здрави, с по-добър хормонален баланс и с по-добро настроение. Така те по-лесно се адаптират и към извънредните ситуации, посочи орнитологът.
Тази съвкупност от компоненти увеличава имунитета, защото, когато мозъкът и съзнанието са настроени положително, това увеличава защитните сили на организма, допълни специалистът.
Птиците и техните звуци са един от начините в ситуацията на пандемия хората от градовете, ограничени в домовете си, да почувстват връзката с природата.
В градските условия един от начините да сме отново свързани с природата са пойните птици, припомни Свилен Чешмеджшиев. Той посочи още, че чрез тази взаимност, любителите на птичата песен могат да бъдат полезни на науката и на изследователите.
Това може да стане, когато хората от прозорците или от терасите и дворовете си наблюдават птиците, и докато ги слушат, може да ги записват и да предоставят данните на Българското дружество за защита на птиците/БДЗП/.