Няма готова рецепта за излизане от кризата с пандемията от коронавируса, но нещата са в ръцете на науката. Имунният отговор все още не е добре проучен, но целта на ваксината е да бъде в състояние да обучи имунната ни система как да реагира при срещата ни с вируса, така че ние да бъдем защитени.
Това каза пред БНР проф. Радостина Александрова, д-р по вирусология към БАН.
"За по-малко от два месеца науката излезе с повече от 100 варианта на ваксина и поне 5 от тях вече се намират в първа фаза на клинични изпитвания. Това е един много продължителен процес, който изисква сериозни проучвания", каза още вирусологът.
По думите ѝ какво ще се случи зависи от четири неща:
"На първо място е вирусът - какво се случва с него, какви изменения има и какво е значението от това за диагностиката, за тежестта на заболяването, за ваксините - и тук отговорът може да го даде науката. Вторият момент е отговорът на нашата имунна система - какво се случва, когато се срещнем с вируса; адекватно ли реагираме, колко траен е имунният отговор, който се изгражда; колко хора са се срещали с него - тук отново се намесва науката. Трето - мерките - какви да бъдат те, как да се затягат и как да се отпускат; какво е нашето поведение".
Проф. Александрова коментира, че най-важно е да се реагира адекватно на коронавируса със създаване на лекарства и ваксина.
Тя посочи нещата, с които трябва да се преборят учените, работещи по ваксина - тя трябва да бъде безопасна, да е концентрирана към "онези участъци от вируса", които са по-консервативни, защото той много се изменя и да се има предвид, че най-уязвимите хора към Covid-19 са по-възрастните хора и хората със странични заболявания.