Американският федерален резерв предупреди - възможно е САЩ да се изправи пред ”продължителен период” на слаб икономически растеж и стагниращи доходи. Това стана ясно от изявление на председателя на резерва Джером Пауъл. Не се обмисля въвеждане на отрицателни лихвени ставки.
Говорейки на онлайн конференция (уебкаст), чийто домакин е Институтът за международна икономика на Петерсън, Джером Пауъл отбеляза, че икономическите перспективи са "едновременно много несигурни и са подложени на значителни рискове в посока надолу" с оглед на настоящата коронавирусна криза.
Той подчерта, че пандемията Covid-19 причини икономически спад "без прецедент в съвременната история", като го определи като най-лошата от всяка една рецесия след Втората световна война.
Председателят на Фед отбеляза, че банката вече е предприела "безпрецедентни" действия за осигуряване на облекчение и стабилност, но предупреди, че може би се необходими "допълнителни мерки", както от страна на централната банка, така и на правителството на САЩ, за да се избегнат дългосрочните икономически щети.
Отговорът на САЩ на кризата Covid-19 към днешна дата "беше особено бърз и силен", посочи той, но добави: "Възстановяването обаче може да отнеме известно време, за да набере инерция и ще бъде продиктувано от напредъка в борбата с пандемията от коронавирус", пишат от БНР.
Колкото по-дълго продължат рисковете за здравето, толкова по-вероятно е бизнесът да не издържи и домакинствата да бъдат обвързани с пазащи доходи. Най-силен ще е спадът при тези, които най-малко могат да се справят, обясни Пауъл.
Според него неотдавнашно проучване на Фед оцени, че при 40% от домакинствата с по-малко от 40 000 долара доходи има някой, който вече е загубил работата си от февруари насам.
"Най-лошият сценарий оставя икономиката, затънала в продължителен период на нисък производствен растеж и стагниращи доходи ... Допълнителната фискална подкрепа може да бъде скъпа, но ще си струва, ако помогне да се избегнат дългосрочните икономически щети и за по-силно възстановяване", посочи шефът на Фед, отправяйки по този начин директен призив към Конгреса да приеме допълнителни спасителни пакети към вече отделните 3 трлн. долара под формата на различни икономически облекчения по време на борбата с пандемията.
Камарата на представителите на САЩ обяви снощи, че се обмислят допълнителни реакции на кризата, но републикански законодатели и длъжностни лица от Белия дом заявиха, че искат да преценят как действат досегашните спасителни финансов мерки, преди да решат какво да се направи.