Напълно се присъединявам към призивите да не се пипа ДДС ставката за отделни групи от стоки, а да се намали общата ставка на 18 процента. Най-малкото защото като се започне с ресторантите, след това ще дойдат книгите, след това лекарствата, след това храните, след това културата, стоките от първа необходимост, и т.н. и накрая ще се окаже, че за останалите малки групи от стоки просто не си струва.
Голямата заблуда у нас, че се като имаш десет процента данък печалба, разходите за бизнес са ниски у нас. Глупости.
Първо, не се признават много напълно присъщи за бизнеса разходи. Де факто е напълно възможно при ефективна ставка от 10 процента вие да плащате повече, отколкото при ставка от 25 процента, но с по-разгърната схема от признати разходи.
Второ, цената на административата услуга, не толкова като абсолютна сума, а като време е убийствено висока. А често имаме просто отказ от предоставянето и - това че е мълчалив не променя съществото му.
Трето, разходите по средата - разходи по кредити /лихви високи/, банкови такси направо абсурдни и никой нищо не прави, разходи по правна защита и по съдебна система /какво ти пука че плащат десет процента печалба като нямаш никаква правна защита за бизнеса от който да получиш печалба/.
По управление на инвестиционния риск.
Ами политическия риск ?! Това което е бизнеса ми - смятам себе си за патриот, и никак не ми е леко да съветвам клиентите си да не инвестират, докато не намерят начин да управляват политическия риск, а най-често той не може да се управлява или пък разходите са стратосферни. Достатъчно е да видите как се застраховат инвестиции у нас в западни институции.
Изобщо лицемерието на тези десет процента печалба е изумително.
Да не говорим че има цели сектори, които просто е забранено да инвестираш защото са запазени за олигарси и политици.
Илиян Василев, Фейсбук