Големият въпрос е как се финансира българския спорт и в частност футбола. Намира се един богат човек с ясен или неясен бизнес, вменява му се да поеме финансирането, а след това държавата му се отблагодарява с по-леко кредитиране, обществени поръчки... Това е едно нетрайно положение и трябва да има ясни правила. Правителството ще се погрижи за “Левски”. Няма друг шанс в годината преди изборите.
Това заяви пред БНТ проф. Даниел Вълчев - декан на Юридическия факултет в Софийския университет и бивш министър на образованието.
"Истината е, че по отношение на джирата и прехвърлянето на поименни акции, какъвто е случая, има едно несъвършенство в закона - джирото е уредено, традиционно като едностранна сделка, която няма нужда от кауза. Съдебната практика преодоля тези разбирания и има решения. В този смисъл г-н Борисов по-скоро не е собственик на акциите. Причина за това е, че за разлика от определена едностранна сделка, с акциите не е точно така. Можеше да се съобщи много късно за това, да възникне проблем, че Борисов не ги е декларирал. За да защитиш онзи, който не е знаел, най-правилното би било джирото да е двустранна сделка", коментира още бившият образователен министър.
"Големият въпрос е как се финансира българския спорт и в частност футбола. Намира се един богат човек с ясен или неясен бизнес, вменява му се да поеме финансирането, а след това държавата му се отблагодарява с по-леко кредитиране, обществени поръчки... Това е едно нетрайно положение и трябва да има ясни правила. Правителството ще се погрижи за “Левски”. Няма друг шанс в годината преди изборите", обясни проф. Вълчев.
По думите му положението с хазарта у нас в момента не се позволява в сериозните държави.
"Няма значение дали е Божков, или е друг - ако това се запази, няма да се предпазим от последващ подобен случай", обясни проф. Вълчев.
Той заяви, че не знае дали сегашният финансов миниснтър Владислав Горанов ще запази поста си.