Настояваме българското правителство да отчете важността на образованието и културата в сложната среда, породена от COVID-19. То не трябва да се връща към обичайната си практика на хаотични и повърхностни, понякога и чисто популистки действия, а да приеме обмислени и стратегически мерки, за да може да се премине към нови, по-високи нива на системна подкрепа.
Това се казва в позиция на Демократична България по повод 24 май.
"Трябва да се изработи и специфичен план за ускорена дигитализация на секторите образование и култура.
Трябва да се осигури изграждането и усъвършенстването на комуникационните способности и дигиталната компетентност на всички участници в образованието.
Трябва да се потърси решение на основния проблем, открояващ се от 16 март насам – неефективното участие и неучастието в електронните и дистанционните форми на някои ученици в задължителния предучилищен и училищен етап на обучение.
В областта на културата, е необходимо да се разработи нова информационна политика, спешно събираща данни, анализираща и създаваща картина на състоянието на хетерогенното културно поле в състояние на пандемия.
Необходимо е да се развие дигиталният капацитет на българската култура.
Задачата за създаване на такава средносрочна и дългосрочна стратегия за развитие на образованието и културата в новата ситуация пада на плещите на правителството: то носи отговорност за това, което се случва и не се случва. Но Демократична България няма да се задоволи само с критичен мониторинг на неговите действия и бездействия. В зависимост от динамиката на епидемиологичната ситуация ще разработим и предложим на нашите съграждани свои средносрочни и дългосрочни програми, осигуряващи системна подкрепа на тези два ключови сектора.", настояват още демократите.