Може би трябва наистина да се опитаме да разберем големите думи, които използваме - какво всъщност означават, какво носят в себе си и тогава бихме могли да си отговорим на въпроса кой колко е отговорен със словото си.
Това сподели пред бТВ Йордан Радичков-внук.
„Дядо ми винаги е казвал, че идеалното общество винаги е малко, компактно - не повече от 300 души. Той винаги е твърдял, че това е било едно идеално общество, в което може да израсне дете, да се отгледат деца - въобще да съществуват заедно хората“, разказа още той.
Идеалът на великия писател Йордан Радичков - както разказва неговият внук, обаче е убит през средата на миналия век. Заради идея за язовир.
„Всички хора са били изселени от тука, всички къщи биват изравнени със земята и по една или друга причина, не се стига до това да се направи язовир и просто селото вече го няма“, казва той.
„В тоя периметър са родени всички негови истории, всички негови героии и той не просто си ги е измислял, това са истински герои!“, твърди внукът.
„Изкуството, литературата, те винаги са там, винаги са там. Ако някой реши да посегне към тях, той може само да спечели от това нещо. Въпросът е как се стига до това нещо той да посегне към тях. Той не трябва да е насилствен, той винаги трябва да е по някакъв естествен път да се стига до това нещо. Никой не можеш да задължиш да прави каквото и да е било“, отбелязва внукът на Радичков.
„Буквите са много важни за мен, защото без тях не бих могъл да построя следващото изречение, нито да напиша една страница, нито да прочета онази книга, която би ми дала страшно много. Това е онзи празник, който не може да бъде потъпкан по никакъв начин, защото не е свързан с едно празнуване на маса, едно надвикване или някакво крещене - не, напротив. Това е един празник, който ти дава възможност да се замислиш какво означава словото, ти да говориш, какво означава всичко това и може би да проведеш един разговор със себе си, който се случва винаги по тих начин“, отбелязва той.