Пътната карта на ЦИК за експерименталното дистанционно гласуване е едно добро пожелание. Документът е твърде общ. Ключовите теми, които трябва да бъдат разглеждани в пакет са за електронното дистанционно гласуване, машинното гласуване, начинът на финансиране на участниците в предизборните кампании и достъпът до медиите.
Това заяви пред БНР Ваня Нушева от „Прозрачност без граници“.
Припомняме, че вчера Централната избирателна комисия обяви, че започва очертаването на стъпките, с които да се осъществи експериментално електронно гласуване. Те са за период от 2020 до 2023 г.
Пред БНТ говорителят на ЦИК Александър Андреев обяви по-рано днес, че гласуването ще бъде експериментално, за да се съобрази техническото задание на тази система, за да може тя да отговаря на условията за киберсигурност. Ще бъде направен и подробен анализ на системата, за да се видят отрицателните черти и законодателят да прецени дали електронното гласуване да бъде въведено или не.
"Към момента няма изградена национална система за електронна идентификация - електронният подпис не се използва от много хора, не всеки ще може да участва на тези избори", допълни говорителят на изборната ни комисия.
По думите му въпросът с машинното гласуване, е въпрос на държавна политика: Дали ще бъдат купени или произведи машини, както и логистичното обезпечаване - охрана, софтуер…
Според Ваня Нушева решението на ЦИК е адекватно в контекста именно на това - да бъдат изградени сигурни електронни инструменти за участие в изборния процес, но всичко в документа е твърде общо.
“Тази пътна карта е едно добро пожелание за необходимите стъпки, които трябва да бъдат направени”, отсече още Нушева.