НОВИНИ


Сотир Цацаров: Докладът на КПКОНПИ не е вестник, за да има данни за ”Апартамент гейт”

10 6331 28.05.2020
Сотир Цацаров: Докладът на КПКОНПИ не е вестник, за да има данни за ”Апартамент гейт”
Сотир Цацаров БГНЕС

Парламентът прие Доклада за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество за 2019 г. Сотир Цацаров не прие критиките към съдържанието на доклада и незасягането на ”Апартамент гейт” в него. Той подчерта, че докладът не е вестник или информационен сайт.


"Вие казахте, че в отчетния доклад не присъства терасата на Пламен Георгиев, съжалявам, че ще ви го припомня, но в отчетния доклад не присъстват и проверките за закупени недвижими имоти в град София на немалка стойност и от парламентарни представители, които са от вашата парламентарна група, затова нека да бъдем обективни, но пак го казвам отчетния доклад не е вестник" Допълни Цацаров, цитиран от БНТ и БТА.

 

Срещу доклада възразиха именно депутати от БСП. Критиките им бяха в посока неефективност на действащия антикорупционен закон. Въпреки работата на комисията за периода нивата на корупция в страната продължават да са високи, посочи Кристина Сидорова от БСП. С един недобър закон няма как да имаме добре работеща комисия, допълни тя. Според нея действащият закон не работи, доказателство за което били данните на "Трансперънси интернешънъл", според които България е на 74 място в света по индекс за възприятие на корупцията. В доклада отсъстват скандалите от миналата година - апартамент гейт и терасата на предишния председател на комисията Пламен Георгиев, посочи тя. По думите й има разминаване между искове за отнемане на имущество и реално отнетото такова. Според Милко Недялков от БСП в доклада няма анализ и насока за борба с корупцията. Колегата му Крум Зарков допълни, че концептуално са се противопоставили срещу идеята да се сливат серия органи в мега комисия. Този доклад поставя важни въпроси, но големият въпрос за ефективната борба с корупцията остава пред нас, допълни той.


Данните в доклада показват, че комисията работи сериозно, възрази Спас Гърневски от ГЕРБ. По думите му по всяко направление се работи с професионализъм. Според него от БСП не подкрепят доклада и действащия закон, защото се страхуват от него.

 

Справянето с корупцията не е работа само на една комисия, това минава и през тази зала, която приема инструментариума, с който работим ние, прокуратурата, МВР, ДАНС, подчерта председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров. По думите му част от този инструментариум е в Наказателния кодекс и остава непокътнат от 1968 г.


Нищо няма да се промени, ако комисията се назначава не от Народното събрание, а от президента, подчерта Цацаров. "Ако мислите, че това е разковничето на борбата с корупцията в България, без грам политика ви казвам, а и вие го знаете много добре, на грешен път сте", допълни той.


По отношение на разминаването между претендирано и отнето имущество Цацаров заяви, че преди да бъде отнето дадено имущество, делото минава през три съдебни инстанции и за това време имуществото се обезценява. Друга причина е, че 127 дела са спрени, защото чакат тълкувателно решение на ВКС от 2018 г., посочи той. Сотир Цацаров припомни, че промените в законодателството са в ръцете на депутатите.

 

От гласувалите 177 депутати 131 бяха ”за”, един - ”против”, а 45 се въздържаха,

В доклада на КПКОНПИ се посочва, че през миналата година в комисията са постъпили общо 166 сигнала, по които са образувани производства. Комисията е изготвила 162 проекта на решения по същество и за прекратяване и е наложила глоби, санкции и отнемане на имущество по наказателни постановления в размер на 173 511 лв. Комисията е постановила 14 решения, с които установява конфликт на интереси; 87 решения, с които не установява конфликт на интереси; 61 решения, с които прекратява производството.


През отчетния период комисията е продължила работата и по производства, образувани по отменения закон, като по тях са наложени санкции в размер на 34 027 лв. Общо през 2019 г. (по реда на двата закона - отменения и действащия) комисията е приела 222 решения за внасяне на искове за налагане на обезпечителни мерки в съдилищата на страната в размер на 848 385 935,79 лв. и с предложено за обезпечение имущество на стойност 653 388 252,94 лв. За този период в полза на държавата са отнети 37 недвижими имота и 119 моторни превозни средства.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама