Все повече се задълбочава кризата с безработицата в САЩ. Броят на хората, останали без препитание, надхвърли 40 милиона души от началото на епидемията от COVID-19 в страната.
С милиони се увеличава безработицата в САЩ в рамките на дни. В рамките на една седмица в бюрата по труда са се регистрирали 2.1 млн. американци.
Така през последните 10 седмици като безработни са се регистрирали общо 40,7 милиона души. Това е повече от приблизително 37 млн. души, които са се регистрирали като безработни в период на година и половина през Голямата рецесия (2007-2009 г.).
Все пак регистрираните безработни през последната седмица са спаднали в сравнение с близо 2,4 милиона през предходната седмица. Броят на новорегистрираните безработни вече намалява осем седмици подред, съобщават от “Financial Times”.
40.8 милиона души са били освободени от работните си места от началото на епидемията в САЩ. Страната много бързо се превърна в епицентър на заразата, който плавно се измести към Южна Америка през последните няколко дни.
Днешният доклад за безработицата е най-новата картина на пазара на труда в САЩ, докато икономиката се възстановява от бързите и строги блокади, въведени в средата на март за ограничаване разпространението на коронавируса. Масовите съкращения на работници оттогава са катастрофални. Докладът за работните места през април показа, че работодателите са закрили рекордните 20,5 млн. работни места през месеца, а равнището на безработица нарасна до 14,7%, най-високото след Голямата депресия в края на 1920-те години.
Има надежда, че най-лошото е свършило за пазара на труда. До последния уикенд всичките 50 щата бяха разхлабили поне някои от ограничителните мерки заради коронавируса. Това означава, че някои от милионите американци, които са били в неплатен отпуск или съкратени заради пандемията, трябва да могат да се върнат на работа скоро.
Икономистите ще продължат да наблюдават както броят на новорегистрираните безработни, така и продължаващите регистрации за безработица за признаци на възстановяване или по-нататъшно влошаване на пазара на труда. Досега темпът на спад е бил по-"ледников" от очакваното, пише Джеймс Найтли, главен международен икономист в ING.